erdi_d118_300_sb
ERDI D118-300-SB pelican shears
37.20 tax incl.
On order: delivered from 04/06/2026
blister
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 04/06/2026
  • Delivery by DHL
Product description:
  • For long straight and continuous cutting
  • Extra-long cutting edge is ideal for cutting thin sheet material
  • D218 Painted handles
  • D118 PVC-coated handles
  • Right-handed cutting (or left-handed cutting in size 300 mm) available
Key features according to our expert
  • Length (blade): 62 mm; 2 7/16 inch
  • Overall length: 300 mm
  • Max.thickness (600N/mm²): 1 mm
  • Right/left-handed: Right-handed
Specifications / All features
  • Brand: ERDI
  • EAN: 4010220025345
  • Supplier number: ERDI D118-300-SB
Length (blade)
62 mm; 2 7/16 inch
Overall length
300 mm
Max.thickness (600n/mm²)
1 mm